| Cafèen / Studiemiljøet |
|
Caféen Caféen er skolens oase! Den drives som et selvstændigt andelsselskab (a.m.b.a.) på professionelle vilkår og er styret af de studerende selv.
Selskabets formål er...
Andelshaverne Andelshaverne er med til at varetage den daglige drift af Caféen. Overskuddet fra Caféen det forgangne år uddeles til andelshaverne, som et legat fra skolen. At være andelshaver indebærer, at du møder op til de vagter du er blevet tildelt, eller du sørger for at bytte din vagt med en anden. Den daglige drift varetages af Caféens bestyrelse på 9-12 medlemmer valgt blandt elever/studerende (med lønnet direktør og souschef).
DLI Dalum Landbrugsskoles Idrætsforening Kontinuerlig organisering af idræt og turneringer - også ud af huset
Aktiviteter i Hal og på banen Hej alle sammen. Organisere turneringer her og tilmelding til turneringer udenfor skolen Bestyrelsesmedlemmer: 7 elever/studerende Interessegrupper/Foreninger Dannes efter ønske og ildsjæle. Gangfællesskab Et forum til at:
Der vælges en formand og en næstformand. Skolen tager initiativ til de første møder - derefter er det gangens ansvar. Formændene danner et udvalg med pedel og forstander til sparring.
|
|||



